sobota 31. října 2015

Historie zásnubních prstenů – kdo byl první?


Zásnubní a snubní prsteny bereme přirozeně jako nedílnou součást partnerského života. Aby byla žádost o ruku kompletní, měla by žena dostat prstýnek jako symbol lásky. Ne vždy tomu tak bylo a prstýnek reprezentoval daleko přízemnější věci, především vlastnictví a schopnost hmotného zajištění. Jaká je historie zásnubních prstenů, kde se poprvé objevil a jak se vyvíjela jeho symbolika?

cs.wikipedia.org

 
Kruh byl odedávna považován za symbol dokonalé symetrie a nekonečnosti, otvor v prstenu pak jako brána nebo dveře do míst známých i neznámých. Prsten se proto stal skvělým symbolem pro svatbu, ve které novomanžele čeká mnoho neznámého, ale zároveň je prstýnky pojí navěky.
  
Říká se, že první ozdoby, které připomínaly prsteny, začali nosit starověcí Egypťané. Nejprve neplnily úlohu okrasnou, ale funkční. Vysocí hodnostáři nosily pečetní prsteny, které značily jejich moc a vliv. Pokud měl takový hodnostář důležitého zástupce, mohl mu věnovat pečetní prsten jako posvěcení moci rozhodovat jeho jménem. Prsten měl tedy symboliku „jsi schopný, důvěřuji ti, tady máš prsten“. Možná odtud pochází tradice zásnubních prstenů, kdy snoubenec předává své vyvolené prsten, aby věděla, že je jejich budoucí svazek důležitý. Na prsten jako symbol lásky si musíme ještě pár století počkat. Už ve starověku se začaly objevovat okrasné, bohatě zdobené prsteny, které nosily ženy (a muži) vyšších tříd. 

Ve starověkém Římě prsten dávali muži svým ženám jako symbol vlastnictví. „Tady máš prsten a jsi moje,“ dalo by se říct. Římané se také považují za první, kdo do zásnubních prstenů ryl slova a jména. Zásnubní prstýnek byl velmi jednoduchý, většinou železný a nastávající ženich ho přinesl do domu nevěsty během námluv jako symbol platnosti jeho úmyslu vzít si snoubenku a jako doklad jeho schopnosti se o ni finančně postarat. 

První zmínky o používání prstenů během křesťanských svatebních obřadů pochází z devátého století. Do té doby byl prsten používán jen během zásnub, nyní jej křesťané používají také i během samotného svatebního obřadu. 


Kde se vzala tradice zásnubních a snubních prstenů, jak ji známe dnes? Mnoho žen po celém světě touží po velikém krásném zásnubním prstenu s diamantem, což může ženichovi nadělat v peněžence pořádný vítr. Komu za tradici diamantových zásnubních prstenů poděkovat? Má se za to, že prvním byl rakouský arcivévoda Maxmilián, který své milé, Marii Burgundské, daroval zásnubní prsten s diamanty ve tvaru M. Toto gesto našlo cestu přes Evropskou smetánku až do řad obyčejnějších lidí, proto se nyní očekává od muže, že své vyvolené předá prsten s kamenem. K velké úlevě většiny současných mužů, kteří chtějí zásnubní prsten darovat své nejdražší, se však nyní neočekává prstýnek, za který by si nevěsta mohla koupit zámek, ale symbolický kroužek s kamínkem. Ovšem která by nechtěla dostat pravý deseti karátový diamant. 

Naštěstí pro ženichy se dají vybírat levnější varianty prstenu se zirkonem.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Chcete se na něco zeptat nebo se podělit o své zkušenosti? Neváhejte a pište do komentářů!